Z racji tego, że Polska w maju 2004 roku przystąpiła do Unii Europejskiej Polacy zaczęli wyjeżdżać na zachód Europy w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia. Zyskaliśmy również prawo do zakładania działalności gospodarczej między innymi u naszych zachodnich sąsiadów. Jest to dość istotne, ponieważ spora część Polaków już mieszka oraz pracuje
po niemieckiej stronie Odry. Ponadto bardzo często zakładają oni właśnie tam swoje firmy.
Jak wygląda prowadzenie własnej spółki z o.o. w Niemczech? Dlaczego Polacy tak często decydują się akurat na ten rodzaj spółki?

SPÓŁKA Z O.O. W NIEMCZECH – CO TO ZNACZY? 

Spółka z o.o. w Niemczech, czyli po prostu GmbH, to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W praktyce oznacza to, że za ewentualne szkody powstałe w wyniku działań spółki jej właściciel (lub właściciele) nie odpowiadają własnym majątkiem. Prawdopodobnie właśnie z tego względu nasi rodacy po niemieckiej stronie Odry tak chętnie wybierają ten rodzaj działalności gospodarczej.

Innym dość istotnym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że do założenia tej spółki wcale nie potrzebujemy wspólnika. Ze strony niemieckiego ustawodawcy to znaczące ułatwienie
dla tych przedsiębiorców, którzy nie szukają lub nie mogą znaleźć odpowiednich partnerów biznesowych.

GmbH W NIEMCZECH – KOSZTY REJESTRACJI?

Sama rejestracja spółki z o.o. w Niemczech przypomina nieco zakładanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dokumenty, które trzeba przygotować przed wizytą w urzędzie do spraw gospodarczych częściowo się pokrywają. Tak jest w przypadku, gdy chcemy prowadzić lokal o charakterze gastronomicznym. Działalność tego typu wymaga wydania wcześniej specjalnej koncesji. W przypadku braku takiego dokumentu nasza działalność gospodarcza nie zostanie zarejestrowana bez względu na to, czy ma być to jej jednoosobowy wariant, czy właśnie spółka z o.o.

GmbH w Niemczech wiąże się z konkretnymi kosztami, jakie przyszły przedsiębiorca musi ponieść w związku z rejestracją firmy. Niemieckie prawo dotyczące spółek jasno określa wysokość wkładu zakładowego w przypadku spółki z o.o. – jest to kwota 25 tys. euro.
Do kosztów powiązanych z rejestracją firmy należy dopisać również wizytę u notariusza oraz doradcy podatkowego. Nie można zapomnieć, że wymagane jest spisanie umowy powołującą spółkę do istnienia, a zlecenie jej przygotowania notariuszowi jest bardzo rozsądną decyzją.

Chcąc założyć własną działalność gospodarczą u naszych zachodnich sąsiadów warto wcześniej skonsultować swój pomysł z pracownikiem biura doradczego. Udzieli on nam informacji na temat wszystkich możliwych form działalności gospodarczej, a także warunków, jakie trzeba spełnić w związku z tym. Ponadto możemy liczyć na administracyjną, prawną oraz podatkową pomoc biura doradczego w kwestii prowadzenia spółki z o.o. w Niemczech. Warto też dodać, że polskie biura otwierają swoje placówki
także po niemieckiej stronie Odry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *