Jeszcze jakiś czas temu wyjazd do pracy poza granice kraju oznaczał rozłąkę z rodziną. Czasami było to kilka tygodni, ale zdarzały się zdecydowanie dłuższe wyjazdy. Teraz, kiedy o wiele łatwiej można skontaktować się z kimś mieszkającym dosłownie na drugim końcu świata wydaje się to nieco prostsze. Choć fizycznej obecności współmałżonka, rodzica, czy dzieci nic nie zastąpi to świadomość, że wystarczy wziąć do ręki telefon lub włączyć jeden z popularnych komunikatorów zdecydowanie osładza gorycz rozłąki i skraca dzielący nas dystans. Jednym z popularniejszych kierunków emigracji Polaków są nasi zachodni sąsiedzi. Niemiecka pomoc socjalna skusiła już wielu Polaków do zamieszkania po tamtej stronie Odry i pewnie skusi kolejnych.

POMOC SOCJALNA W NIEMCZECH – CO PRZYSŁUGUJE POLAKOM?

Polacy mieszkający i legalnie pracujący po niemieckiej stronie Odry mogą korzystać z pomocy socjalnej w Niemczech. Ponadto ze świadczeń mogą korzystać także ich bliscy, którzy zostali w ojczyźnie. Przykładowo, jeśli mężczyzna wyjeżdża do pracy (bez względu na to, czy zostaje oddelegowany przez pracodawcę, czy też nie), a w kraju zostaje jego żona i ich dzieci może pobierać na dzieci świadczenie socjalne Kindergeld, jeśli spełni określone prawem warunki.

WYCHOWYWANIE DZIECI I BRAK PRACY – JAKIE ZASIŁKI?

Państwo niemieckie jest jednym z tych, w którym system pomocy socjalnej określa się mianem bardzo rozbudowanego. W ramach porównania warto zrobić małe zestawienie. Nasi zachodni sąsiedzi od dawna wypłacają zasiłek na każde, także na pierwsze, dziecko
do czasu aż samodzielnie podejmie pracę, jednak nie później niż do ukończenia przez nie 25 roku życia. Natomiast w Polsce ustawa o 500+ przewiduje podobne świadczenie dopiero na drugie i każde następne dziecko. U nas rozszerzenie tego świadczenia także na pierwsze dziecko ma nastąpić dopiero za kilka miesięcy.

Pomoc socjalna w Niemczech nie ogranicza się tylko i wyłącznie do zasiłków związanych z wychowywaniem dzieci. Osoby poszukujące pracy lub te, które ją straciły bądź chcą się przekwalifikować mogą także w tej materii liczyć na pomoc państwa. Niemcy szanują prawo do swobodnego wyboru zawodu i bardzo wspierają młodzież decydującą
się na podjęcie nauki w szkołach zawodowych. U nas przez pewien czas ten typ szkół nie był postrzegany jako atrakcyjny, a wielu ich absolwentów opuściło ojczyznę w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy poza polskimi granicami.

Podejmując decyzję o wyjeździe za zachodnią granicę, zwłaszcza jeśli chcemy zabrać ze sobą całą rodzinę, warto porozmawiać z pracownikiem biura doradczego, by dowiedzieć się, na jakie formy pomocy socjalnej w Niemczech możemy liczyć. Korzystanie z różnych jej wariantów, szczególnie na krótko po przeprowadzce, zdecydowanie ułatwi nam zaklimatyzowanie się w nowym miejscu, a może nawet sprawi, że będziemy chcieli zostać tam na zawsze, a nie tylko na jakiś czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *