Decyzja o wyjeździe za granicę w poszukiwaniu pracy na ogół nie należy do najłatwiejszych. Rozłąka z rodziną, porzucenie dotychczasowego życia i ruszenie w nieznane czekające nas po drugiej stronie Odry jest wyzwaniem. Czasami jednak zdarzają się sytuacje, gdy lepszego rozwiązania jak emigracja zarobkowa po prostu nie ma. Nie wszyscy wyjeżdżający do pracy w Niemczech od razu otrzymują propozycję pracy na wysokim stanowisku w dużej korporacji. Czasami trzeba pokonać kilka stopni zawodowej kariery.
Można też nieco przyspieszyć swoją karierę zawodową zakładając własny biznes po niemieckiej stronie Odry. Jak zostać swoim własnym szefem w Niemczech?

RODZAJE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W NIEMCZECH

Zgodnie z niemieckim prawem można tam założyć następujące rodzaje działalności gospodarczej:

  1. jednoosobowa działalność gospodarcza – Gewerbe,   
  2. spółka jawna – OHG,
  3. spółka partnerska,
  4. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – GmbH,
  5. mini-spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Mini-GmbH,
  6. spółka cywilna – GbR,
  7. spółka komandytowa – KG,
  8. spółka komandytowo-akcyjna – KGaA,
  9. spółka akcyjna – AG.

Oczywiście wybór rodzaju działalności gospodarczej nie powinien być przypadkowy.
To, jaki rodzaj biznesu po niemieckiej stronie Odry chcemy prowadzić do pewnego stopnia narzuca nam także wybór przewidzianej prawnie formy działalności.

Planując założenie własnej firmy w Niemczech oprócz dobrego pomysłu trzeba mieć również odpowiednią ilość gotówki na start. Pieniądze będą nam potrzebne nie tylko na rozkręcenie interesu rozumiane jako zakup lub wynajęcie lokalu oraz niezbędnego wyposażenie, pensje dla ewentualnych pracowników, czy zakup towarów, jeśli planujemy coś sprzedawać.
Lwia część odłożonej na ten cel kwoty to różnego rodzaju pozwolenia, koncesje, spotkania
z notariuszem i doradcą podatkowym, czy opłaty administracyjne. Oczywiście pomysł
na biznes też jest bardzo istotny. Wbrew pozorom nie musi być to wcale coś odkrywczego
ani innowacyjnego. Z racji tego, że niemiecki rynek należy do tych o znacznych rozmiarach także konkurencja jest tam proporcjonalnie duża. Warto zatem spróbować swoich
sił w niszowej branży, ponieważ tam konkurencja jest zdecydowanie mniejsza, w związku
z czym łatwiej osiągnąć wyższą notę w rankingu podobnych firm.

POMOC W PROWADZENIU BIZNESU

Na szczęście przyszły polski przedsiębiorca nie jest pozostawiony samemu sobie także w Niemczech. Coraz więcej polskich biur doradczych otwiera tam swoje placówki i z powodzeniem wspiera polski biznes po niemieckiej stronie Odry. Pracownicy biur doradczych to specjaliści z dziedziny prawa, podatków oraz administracji. Oferują
oni kompleksową pomoc w prowadzeniu firmy. Planując założyć firmę u naszych zachodnich sąsiadów warto skonsultować wcześniej z nimi swój pomysł. Pomogą oni w realnej ocenie szans na powodzenie naszego przedsięwzięcia. W razie ewentualnych niedociągnięć
w przygotowanym przez nas planie biznesowym możemy liczyć na fachowe wsparcie również w tej kwestii.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję o założeniu biznesu w Niemczech warto skorzystać z usług biura doradczego. Jego pracownicy udzielą nam wszelkich potrzebnych informacji dotyczących form działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów. Dodatkowo oferują swoje usługi także w zakresie pomocy prawnej, podatkowej oraz administracyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *