Wydawać by się mogło, że skoro Polska i Niemcy mają dość długą, bo wynoszącą aż 467 km, granicę właśnie na terenach przygranicznych powinno mieszkać najwięcej spośród tych naszych rodaków, którzy przenieśli się za Odrę. Jest jednak nieco inaczej – nasi rodacy osiedlają się bardzo chętnie na południu Niemiec, czyli w rejonach Wirtembergii, Westfalii, Bawarii oraz Badenii. Tam też podejmują pracę i posyłają swoje dzieci do szkół.
Jako ciekawostkę warto dodać, że Polonia w Niemczech liczy ponad 500 tys. osób. W takim razie, gdzie pracują Polacy w Niemczech?

GDZIE POLACY PRACUJĄ?

Znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym zdecydowanie ułatwi znalezienie pracy po tamtej stronie Odry. Będzie także potrzebne w czasie rozmowy o pracę, by wynegocjować lepsze warunki z potencjalnym pracodawcą i podpisać z nim umowę.

Znaczna część Polaków pracujących u naszych zachodnich sąsiadów znalazła zatrudnienie jako pracownicy fizyczni posiadający wymagane kwalifikacje. Nasi rodacy wykonują też prace określane jako proste. Gdzie jeszcze pracują Polacy w Niemczech? Myli się ten, kto myśli, że Polacy za zachodnią granicą naszego kraju to wyłącznie pracownicy fizyczni.  W poszukiwaniu lepiej płatnej pracy wyjeżdżają także osoby z wyższym wykształceniem, np. lekarze czy inżynierowie. Znajomość języka niemieckiego nie jest natomiast wymagana w przypadku prac sezonowych, np. przy zbiorze warzyw i owoców.

NIEMIECKIE PENSJE POLAKÓW – ILE SIĘ ZARABIA W NIEMCZECH

Niemieccy pracodawcy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników, dlatego to właśnie w takich zawodach można całkiem nieźle zarobić. Jeśli wierzyć statystykom Polacy pracujący w Niemczech ponad 3 lata mogą liczyć na więcej niż tylko satysfakcjonujące wynagrodzenie w Niemczech. Jeszcze kilka lat temu obowiązywały następujące stawki godzinowe:

  1. operator CNC – od 9 do 13 euro;
  2. pomocnik budowlany – od 7 do 9 euro;
  3. robotnik budowlany z doświadczeniem – od 10 do 13 euro;
  4. hydraulik – od 7,5 do 11 euro.

Na początku 2019 roku minimalna stawka godzinowa w Niemczech wzrosła do 9,19 euro. Gdzie jeszcze pracują Polacy w Niemczech? Nasi rodacy wykonują po tamtej stronie Odry m. in. zawody spawacza, fryzjera, opiekuna osób starszych, lekarza, pielęgniarki, dentysty.

Niejednokrotnie dla tych, którym pracodawca oferuje minimalną stawkę godzinową przygotowane są bezpłatne kwatery pracownicze. W przypadku wyższych stawek godzinowych można znaleźć oferty pracy, w których jest zaznaczone, że w pobliżu miejsca pracy można odpłatnie wynająć mieszkanie. 

Emigracja zarobkowa to bardzo poważna decyzja, która z pewnością zaważy na naszej przyszłości, a także przyszłości naszych najbliższych. Rozważenie wszystkich plusów i minusów takiego rozwiązania powinno być dokonane „na chłodno”, bez zbędnych emocji. Pomocne mogą okazać się tu biura doradcze. Ich pracownicy doskonale zorientowani
w niemieckich realiach będą w stanie odpowiedzieć nie tylko na pytania dotyczące tego, gdzie pracują Polacy w Niemczech, ale także na te dotyczące pomocy socjalnej dla polskich rodzin z dziećmi, czy te związane z prowadzeniem tam własnej działalności gospodarcze.


2 komentarze

  1. Jeśli się wybierasz do pracy w Niemczech język niemiecki to podstawa. Niestety 70% Polakow w Niemczech nie potrafi sie nawet przedstawic. A jezyk to podstawa do dobrych zarobkow.

    Super artykul, Pozdrawiam

  2. Swietny artykul, sam pracuje w Niemczech jako robotnik budowlany i narazie nie planuje wracac.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *