Nie wszyscy młodzi ludzie myślą o tym, co będzie za 20, 30, czy 40 lat. Spora część z nich żyje dniem dzisiejszym. Praktycznie rzecz biorąc oszczędzanie na tzw. złotą jesień życia jest im zdecydowanie obce. Każdy ma w końcu prawo do decydowania o kształcie swojego życia. Na dobrą sprawę może okazać się, że ci, którzy odkładali pieniądze,
by mieć jakiekolwiek oszczędności na starość wcale nie muszą na tym zyskać. Inflacja, przed którą ostrzegają analitycy, może spowodować, że odkładane pieniądze w zasadzie stracą swoją wartość.

Nasi rodacy mieszkający po niemieckiej stronie Odry może nieco chętniej robią oszczędności. Dlaczego? Zakładając, że można wierzyć przeprowadzonym badaniom to pewna część tych, którzy wyjechali z Polski w poszukiwaniu lepszej pracy deklaruje chęć powrotu do ojczyzny, gdy tylko osiągną wiek emerytalny. Jakie konto oszczędnościowe w Niemczech powinni oni zatem wybrać, by jak najlepiej ulokować swoje pieniądze?

SPOSÓB NA OSZCZĘDZANIE – JAK TO DZIAŁA?

Przede wszystkim trzeba zacząć od wyjaśnienia, czym jest konto oszczędnościowe.
W zasadzie jest to swego rodzaju „hybryda” zwykłego rachunku
oszczędnościowo-rozliczeniowego z lokatą. W przeciwieństwie do lokaty środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym możemy w dowolnym momencie wypłacać lub wpłacać nowe. Zatem nie ma tu mowy o żadnym „zamrażaniu” pieniędzy, co jest zdecydowanym plusem takiego konta. Kolejnym atutem kont oszczędnościowych jest to, że znajdujące się na nim środki pracują, czyli się pomnażają. Na ogół oprocentowanie nie jest tak wysokie jak w przypadku lokaty, choć można znaleźć także takie konta,
których procentowanie jest bardzo zbliżone do lokaty, a nawet z nim równe.

KONTO OSZCZĘDNOŚCIOWE W NIEMCZECH – JAKIE WYBRAĆ?

Jeśli mamy silne postanowienie oszczędzania to konto oszczędnościowe może pomóc nam odłożyć pieniądze na dowolnie wybrany cel. Porównanie ofert różnych banków wydaje się być najrozsądniejszym rozwiązaniem przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu takiego konta. W tym miejscu warto zaznaczyć, że choć banki oferują wyższe oprocentowanie kont oszczędnościowych to niejednokrotnie ma to zastosowanie w przypadku wpłacenia konkretnej sumy, np. minimum 10 tys. euro lub posiadania kilku rachunków w danym banku. 

Na wszystkie te detale trzeba zwrócić uwagę zanim udamy się do banku w celu założenia konta oszczędnościowego w Niemczech. Nie zaszkodzi spotkać się wcześniej z pracownikami biura doradczego. Pracują tam specjaliści z dziedziny finansów, którzy udzielą
nam wyczerpujących odpowiedzi, także na pytania, jakie konto oszczędnościowe wybrać w Niemczech. Warto skorzystać z ich pomocy, by nie ulokować źle swoich pieniędzy.

Na szczęście polskie biura doradcze można znaleźć także po niemieckiej stronie Odry.
To zdecydowanie ułatwia uzyskanie porady, ponieważ daje nam to gwarancję, że rozmowa w takim biurze będzie przebiegała po polsku. Zatem problem z tłumaczeniem znika, co jest szczególnie istotne w przypadku tych Polaków mieszkających w Niemczech, którzy nie mówią biegle po niemiecku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *