Nie tylko po polskiej stronie Odry od 1 stycznia 2020 roku nastąpiły zmiany, które mają wpływ zarówno na zwykłych pracowników, jak i na samych pracodawców – wielkość firmy, a nawet liczba pracowników nie mają tu w zasadzie większego znaczenia, ponieważ zmiany obejmują wszystkich. Oczywiście nie wszystkie te modyfikacje spotkają się z dobrym przyjęciem, część z nich jest otwarcie krytykowana. Na czym mają te zmiany polegać?
Jak brzmią nowe przepisy dla firm w Niemczech i kto na nich skorzysta?

PŁACA MINIMALNA I ŚWIADCZENIA SPOŁECZNE – JAKIE ZMIANY?

Osoby korzystające ze świadczeń pomocowych, a także te, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych już na początku 2020 roku otrzymają o 1,88 procent więcej pieniędzy niż w roku poprzednim. Na podwyżkę liczyć mogą także osoby pracujące, ponieważ od 1 stycznia 2020 roku płaca minimalna wzrośnie z 9,19 euro na 9,35 euro za godzinę. Pewnego rodzaju nowością jest także to, że pierwszy raz ustalone zostało minimalne wynagrodzenie dla stażysty, które ma wynosić miesięcznie nie mniej niż 515 euro. W kolejnych latach planowane są podwyżki także tego wynagrodzenia.

NOWE PRZEPISY DLA FIRM W NIEMCZECH – CO JESZCZE SIĘ ZMIENI?

Oprócz wymienionych wcześniej zmian ważnych z punktu widzenia pracownika od 1 stycznia 2020 roku u naszych zachodnich sąsiadów podrożeje prąd. W sakli roku przeciętna niemiecka będzie musiała za dostawy energii elektrycznej zapłacić około 50 euro więcej. Przedsiębiorcy w Niemczech również odczują tę podwyżkę.

Równocześnie wchodzi w życie ustawa zgodnie, z którą samochody nie będę mogły emitować więcej niż 95 gramów CO2 na kilometr. W związku z tym samochody firmowe posiadające napęd hybrydowy bądź elektryczny, a także rowery będą mogły korzystać z dodatkowych przywilejów. Dodatkowo planowane jest promowanie zakupu elektrycznych pojazdów dostawczych oraz elektrycznych rowerów towarowych.

Jak było w latach poprzednich także i ten rok rozpoczął się wzrostem kwot wolnych od podatku. Jednocześnie ubezpieczenie na wypadek bezrobocia oraz emerytalne wzrośnie o 300 euro na wschodzie i o 200 euro na zachodzi Niemiec. Z kolei o 0,1 punktu procentowego, czyli do poziomu 2,4 obniżone zostanie ubezpieczenie od bezrobocia.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązkiem drukowania paragonów zostaną objęci także handlarze detaliczni. Ustawa ta jest głośno krytykowana przez środowiska pro-ekologiczne. Chcąc zapobiegać oszustwom podatkowym i uchylaniu się przed płaceniem podatków niemiecki ustawodawca planuje wprowadzić obowiązek posiadania przez przedsiębiorców certyfikowanych elektronicznych systemów kas. Za proces certyfikacji będzie odpowiadać Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji.

Osoby pracujące u naszych zachodnich sąsiadów lub prowadzące tam własną działalność gospodarczą w razie jakichkolwiek wątpliwości powinny skontaktować się z biurem doradczym. Specjaliści tam pracujący będą w stanie udzielić wyczerpujących informacji na temat tego, jak konkretne nowe przepisy dla firm w Niemczech należy interpretować i w jaki sposób je realizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *