Pojawienie się COVID-19 zmieniło funkcjonowanie nie tylko poszczególnych osób, ale w zasadzie całych społeczeństw, krajów, a nawet kontynentów. To nie są ogólnikowe stwierdzenia. Z każdym dniem odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażenia koronawirusem i to wśród coraz młodszych osób. Niestety w zastraszająco szybkim tempie rośnie też liczba zgonów, do których wirus ten się przyczynił. Choć niemiecka służba zdrowia radzi sobie z pandemią najlepiej w Europie to nie oznacza to, że zagrożenie tam jest mniejsze niż w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju starego kontynentu. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, by przestrzegać zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych.
Jak ma się to do wysokości wynagrodzenia podczas kwarantanny w Niemczech?
KWARANTANNA DOMOWA W NIEMCZECH – CO TO JEST?
Kwarantanna, którą z góry narzuca sanepid wynosi 14 dni. O jej poddanie się mogą zostać poproszone te osoby, które w ostatnim czasie przebywały poza granicami swojego kraju.
Ma to również zastosowanie w przypadku osób mających bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – zarówno z osobą, u której potwierdzono zakażenie, jak i z taką, u której prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie. Co znaczy bliski kontakt z osobą zakażoną? Za taki uznaje się spędzenie 15 minut w odległości 2 metrów od zakażonej COVID-19 osoby.
Choć o poddaniu się obowiązkowi kwarantanny decyzję podejmuje lekarz to jednak ci, którzy wracają z zagranicy muszą się jej poddać obowiązkowo. Za złamanie kwarantanny grozi nam kara – w Polsce jest to kwota do 30 tys. zł.
WYNAGRODZENIE PODCZAS KWARANTANNY – ILE WYNOSI W NIEMCZECH?
Osoby, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem nie mogą podejmować pracy zawodowej i udać się w tym celu do swojego miejsca pracy. Czy oznacza to, że za okres kwarantanny nie przysługuje im żadne wynagrodzenie?
U naszych zachodnich sąsiadów kwestię tę reguluje Ustawa o ochronie przed infekcjami.
W myśl tej ustawy niemiecki pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przez okres do 6 tygodni. Dodatkowo pracodawca może ubiegać się o zwrot wypłaconych w związku z kwarantanną wynagrodzeń.
W razie wątpliwości odnośnie wynagrodzenia podczas kwarantanny w Niemczech można skontaktować się z polskimi biurami doradczymi. Ich pracownicy posiadają informacje zarówno na temat wynagrodzeń, jak i praw, które przysługują pracownikom podczas kwarantanny. Warto skontaktować się z takim biurem, by później uniknąć niemiłego rozczarowania, np. dotyczącego naszego stanu konta. Zalecaną formą kontaktu jest oczywiście telefon lub mail, aby niepotrzebnie nie naraża się na zakażanie.