Pojawienie się COVID-19 zmieniło funkcjonowanie nie tylko poszczególnych osób, ale w zasadzie całych społeczeństw, krajów, a nawet kontynentów. To nie są ogólnikowe stwierdzenia. Z każdym dniem odnotowuje się coraz więcej przypadków zarażenia koronawirusem i to wśród coraz młodszych osób. Niestety w zastraszająco szybkim tempie rośnie też liczba zgonów, do których wirus ten się przyczynił. Choć niemiecka służba zdrowia radzi sobie z pandemią najlepiej w Europie to nie oznacza to, że zagrożenie tam jest mniejsze niż w Polsce, czy w jakimkolwiek innym kraju starego kontynentu. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do tego, by przestrzegać zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych.
Jak ma się to do wysokości wynagrodzenia podczas kwarantanny w Niemczech?

KWARANTANNA DOMOWA W NIEMCZECH – CO TO JEST?

Kwarantanna, którą z góry narzuca sanepid wynosi 14 dni. O jej poddanie się mogą zostać poproszone te osoby, które w ostatnim czasie przebywały poza granicami swojego kraju.
Ma to również zastosowanie w przypadku osób mających bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem – zarówno z osobą, u której potwierdzono zakażenie, jak i z taką, u której prawdopodobieństwo zakażenia jest wysokie. Co znaczy bliski kontakt z osobą zakażoną? Za taki uznaje się spędzenie 15 minut w odległości 2 metrów od zakażonej COVID-19 osoby.

Choć o poddaniu się obowiązkowi kwarantanny decyzję podejmuje lekarz to jednak ci, którzy wracają z zagranicy muszą się jej poddać obowiązkowo. Za złamanie kwarantanny grozi nam kara – w Polsce jest to kwota do 30 tys. zł.

WYNAGRODZENIE PODCZAS KWARANTANNY – ILE WYNOSI W NIEMCZECH?

Osoby, u których podejrzewa się zakażenie koronawirusem nie mogą podejmować pracy zawodowej i udać się w tym celu do swojego miejsca pracy. Czy oznacza to, że za okres kwarantanny nie przysługuje im żadne wynagrodzenie?

U naszych zachodnich sąsiadów kwestię tę reguluje Ustawa o ochronie przed infekcjami.
W myśl tej ustawy niemiecki pracodawca zobowiązany jest do wypłaty wynagrodzenia pracownikowi przez okres do 6 tygodni. Dodatkowo pracodawca może ubiegać się o zwrot wypłaconych w związku z kwarantanną wynagrodzeń.

W razie wątpliwości odnośnie wynagrodzenia podczas kwarantanny w Niemczech można skontaktować się z polskimi biurami doradczymi. Ich pracownicy posiadają informacje zarówno na temat wynagrodzeń, jak i praw, które przysługują pracownikom podczas kwarantanny. Warto skontaktować się z takim biurem, by później uniknąć niemiłego rozczarowania, np. dotyczącego naszego stanu konta. Zalecaną formą kontaktu jest oczywiście telefon lub mail, aby niepotrzebnie nie naraża się na zakażanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *