Czy gewerba wlicza się do lat pracy?

Czy gewerba wlicza się do lat pracy?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, czyli popularnej “gewerby”. Jednakże, wiele osób zastanawia się, czy okres prowadzenia gewerby wlicza się do stażu pracy, co jest istotne przy obliczaniu emerytury czy innych świadczeń. W tym artykule przyjrzymy się, jak to właściwie wygląda w praktyce.

Jak to jest z gewerbą?

Prowadzenie działalności gospodarczej, czyli gewerby, jest formą samozatrudnienia. Osoby prowadzące gewerbę są zobowiązane do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, które obejmują ubezpieczenie emerytalne, rentowe, zdrowotne oraz wypadkowe. Składki te są podstawą do naliczania praw do emerytury.

Czy gewerba wlicza się do lat pracy?

Odpowiedź brzmi: tak. Okres prowadzenia gewerby jest zaliczany do ogólnego stażu pracy, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu wysokości emerytury. Ważne jest jednak, aby przez cały okres prowadzenia działalności gospodarczej regularnie opłacać składki ZUS. To one są kluczowe dla zabezpieczenia emerytalnego.

Co warto wiedzieć?

Osoby prowadzące własną działalność mogą również korzystać z dodatkowych form oszczędzania na emeryturę, takich jak IKE czy IKZE, które pozwalają na gromadzenie środków na przyszłą emeryturę na preferencyjnych warunkach podatkowych. Dodatkowo, warto pamiętać o możliwości dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, które zapewnia prawo do zasiłku chorobowego.

Podsumowanie

Prowadzenie gewerby definitywnie wlicza się do lat pracy, co jest korzystne dla przyszłych emerytów. Regularne opłacanie składek ZUS jest kluczowe dla zabezpieczenia emerytalnego, a dodatkowe oszczędzanie może zwiększyć komfort życia w przyszłości. Dlatego każdy przedsiębiorca powinien mieć na uwadze te aspekty, planując swoją przyszłość zawodową i emerytalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *