Jaki podatek placi spółka?

Jaki podatek płaci spółka?

Jaki podatek płaci spółka?

Jaki podatek placi spółka?

W Polsce, każda działalność gospodarcza musi liczyć się z obowiązkiem podatkowym. Rodzaj i wysokość podatku, którym obciążona jest spółka, zależy od wielu czynników, w tym od formy prawnej, w jakiej prowadzi ona swoją działalność. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie podatki płacą różne typy spółek w Polsce.

Podatek dochodowy – CIT i PIT

Podstawowym podatkiem, z którym muszą się liczyć spółki, jest podatek dochodowy. W zależności od formy prawnej spółki, może to być podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) lub podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).

Spółki kapitałowe a CIT

Spółki kapitałowe, takie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) czy spółka akcyjna (S.A.), płacą podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). Stawka CIT w Polsce wynosi zazwyczaj 19%, ale istnieją również preferencyjne stawki, na przykład 9% dla małych podatników oraz dla przychodów z innowacyjnych działalności.

Spółki osobowe a PIT

Spółki osobowe, takie jak spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska czy spółka komandytowa, z reguły nie są płatnikami CIT. W ich przypadku, podatek dochodowy (PIT) płacą wspólnicy spółki, a nie sama spółka. Wysokość podatku zależy od indywidualnych dochodów każdego ze wspólników.

VAT – podatek od towarów i usług

Niezależnie od formy prawnej, większość spółek w Polsce musi również rejestrować się jako czynni podatnicy VAT, jeśli ich roczne obroty przekraczają 200 000 zł. VAT, czyli podatek od towarów i usług, jest podatkiem pośrednim, który obciąża ostatecznego konsumenta, ale jego rozliczaniem zajmuje się sprzedawca – w tym przypadku spółka.

Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Spółki mogą również podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych, który jest naliczany od umów cywilnoprawnych, takich jak umowy sprzedaży udziałów, zaciąganie pożyczek czy umowy najmu. Stawki PCC są różne i zależą od rodzaju czynności oraz jej wartości.

Podsumowanie

Rodzaj i wysokość podatku, który płaci spółka, zależy od wielu czynników, w tym od formy prawnej spółki. Ważne jest, aby przed założeniem spółki dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty prawne i podatkowe, aby móc optymalnie planować swoje obciążenia podatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *