Polska 1 maja 2004 roku stała się oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. W związku z tym otrzymaliśmy nie tylko prawo do osiedlania się w dowolnym kraju członkowskim, ale także możemy prowadzić tam własną działalność gospodarczą. Wielu naszych rodaków już skorzystało z tej możliwości, a kolejni cały czas idą w ich ślady. Według statystyk wśród krajów, w których Polacy najczęściej zakładają własną działalność gospodarczą są Niemcy. Nie można dziwić się tej tendencji, ponieważ niemiecka Polonia jest dosyć liczna, zaś tamtejsza gospodarka prężnie się rozwija, co stwarza dobre warunki do prowadzenia biznesu. Jak zatem wygląda prowadzenie własnej działalności i wiążąca się z tym kwestia rozliczenia VAT w Niemczech?

WŁASNA DZIAŁANOŚĆ GOSPODARCZA A ROZLICZENIE VAT W NIEMCZECH

Rejestracja własnej działalności gospodarczej w Niemczech nie jest zbyt trudnym zadaniem. Skorzystanie z pomocy polskiego biura doradczego, które pomoże nam w wypełnieniu wszystkich potrzebnych dokumentów, a gdy zajdzie taka konieczność załatwi formalności
za nas, dodatkowo ułatwia całą sprawę. Jednak samo założenie firmy to jeszcze nie wszystko. Jednym z pierwszych i bardzo ważnych obowiązków przedsiębiorcy po niemieckiej stronie Odry jest uzyskanie tamtejszego numeru VAT. Bez niego rozliczenie VAT w Niemczech
nie będzie możliwe. U naszych zachodnich sąsiadów deklaracje podatkowe składane są tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Są jednak wypadki, gdy tamtejszy Urząd Skarbowy zwalnia przedsiębiorcę ze składania rozliczenia w ten sposób. Jednak, aby tak się stało zainteresowany zobowiązany jest swój wniosek w tej sprawie należycie uzasadnić.

POLSKA I NIEMCY – RÓŻNICE W ROZLICZENIACH PODATKOWYCH

Mimo tego, że wspomniana wcześniej rejestracja firmy w Niemczech i w Polsce wygląda dość podobnie to już kwestia rozliczeń z fiskusem przedstawia się zupełnie inaczej.
Dla przykładu polscy przedsiębiorcy składają rozliczenia miesięczne lub kwartalne, natomiast ich niemieccy koledzy składają deklaracje roczne oraz wstępne.

Osoby dopiero zaczynające prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech powinny pamiętać o tym, że zarówno w roku rozpoczęcia działalności, jak również przez cały następny rok mają obowiązek składania do niemieckiego fiskusa wstępnych deklaracji miesięcznych. Należy złożyć je do 10 dnia następnego miesiąca. Jest to również termin wpłacenia obowiązkowej zaliczki. Zainteresować może również fakt, że niemiecki Urząd Skarbowy może zwolnić przedsiębiorcę z konieczności rozliczania się z podatku, jeśli kwota podatku
za poprzedni rok była niższa niż 1 tys. EURO. 

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości wiążące się z rozliczeniem VAT w Niemczech warto niezwłocznie udać się po pomoc, np. do biura doradczego. W tym miejscu nie można nie wspomnieć, że polskie biura coraz częściej pojawiają się po niemieckiej stronie Odry.
W związku z tym zdecydowanie łatwiej jest znaleźć pomoc z zakresu księgowości, doradztwa podatkowego, tłumaczeń i porady prawne w języku polskim. Dzięki temu prowadzenie własnej działalności gospodarczej u naszych zachodnich sąsiadów staje się coraz łatwiejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *