Prawdopodobnie nie jeden z nas choćby przez chwilę marzył o własnej firmie. Część pewnie ma już nawet nazwę tak na wypadek, gdyby jednak kiedyś udało się założyć własną działalność gospodarczą. Jeśli wierzyć statystykom tylko co piąty nie Polak zastanawia się nad opuszczeniem ojczyzny i podjęciem pracy poza jej granicami. Brzmi to dość smutno, bo świadczy o tym, że nie jesteśmy zbytnio zadowoleni nie tylko z naszego obecnego życia, ale także z sytuacji w kraju. A gdyby połączyć marzenia o firmie oraz opuszczenie kraju? Wielu naszych rodaków tak właśnie zrobiło – wyjechało z Polski i gdzieś za granicą założyło swoją działalność gospodarczą. Bardzo często Polacy decydują się na wyjazd do naszych zachodnich sąsiadów. Ci, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę za Odrę na ogół nie narzekają. Jakie firmy Polacy zakładają najczęściej? 

SPÓŁKA Z O.O. W NIEMCZECH – CO TO ZNACZY?

To właśnie u naszych zachodnich sąsiadów stosunkowo chętnie polscy przedsiębiorcy rejestrują działalność gospodarczą. Oprócz działalności jednoosobowej dużą popularnością cieszy się spółka GmbH. Jest to odpowiednik polskiej spółki z o.o. w Niemczech.
Choć jest to spółka, zgodnie z niemieckim prawe wcale nie musimy mieć wspólników ani nawet wspólnika, żeby założyć ten rodzaj działalności gospodarczej. Taki zapis znacznie ułatwia sprawę tym polskim przedsiębiorcom, którym zależy, by samodzielnie decydować
o losach swojej firmy. Innym atutem GmbH jest to, że bez względu na to,
jak potoczą się losy prowadzonej przez nas działalności gospodarczej (zwłaszcza w tym mniej optymistycznym wariancie) za szkody, które mogą zaistnieć w związku z podejmowanymi przez firmę krokami właściciel nie odpowiada swoim osobistym majątkiem. Nie uprawnia nas to w żaden sposób do mniejszej dbałości o sprawy biznesowe, jednak niewątpliwie
jest swego rodzaju wentylem bezpieczeństwa.

KOSZTY REJESTRACJI GmbH W NIEMCZECH

Założenie GmbH, czyli odpowiednika polskiej spółki z o.o. w Niemczech,
wiąże się z konkretnymi kosztami. W związku z tym, że jest to spółka konieczna będzie wizyta u notariusza i zawarcie poświadczonej przez niego umowy. Spotkanie z notariuszem oraz z doradcą podatkowym trzeba dopisać do listy kosztów, jakie musimy ponieść w związku z założeniem firmy. Prawdopodobnie największym wydatkiem na tej liście będzie sam kapitał zakładowy spółki, który zgodnie z niemieckim prawem nie może być mniejszy niż 25 tys. euro. Trzeba pamiętać jeszcze o wynajęciu lub kupnie lokalu, w którym nasza firma będzie miała swoją siedzibę. Tu alternatywą są biura wirtualne, z których ofertą warto się zapoznać myśląc o własnej działalności gospodarczej po niemieckiej stronie Odry.

Zanim przystąpimy do założenia firmy w Niemczech warto skontaktować się z pracownikiem biura doradczego. Pracujące tam osoby są specjalistami z dziedzin administracji, prawa oraz księgowości. Posiadają też gruntowną wiedzę na temat zasad rządzących niemieckim rynkiem spółek, a zatem będą w stanie doradzić nam w tym zakresie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *